Je potřeba lesnických rekultivací?

Zda jsou potřeba lesnické rekultivace na pískovnách už my biologové dobře víme - nejsou! Ale je potřeba neustále získávat nové a nové argumenty, které by dokázaly prolomit ledy i u ostatních, zejména u těžařů, lesníků a dalších majitelů pozemků. Jedním z častých argumentů, proč pískovny rychle osázet řadami boroviček je, že díky rychlému ozelenění se zabrání kolonizaci invazních druhů dřevin, které jsou přítomny v okolí. Spontánně zarostlé plochy mohou být náchylné k invazi nepůvodních druhů. Ze zkušenosti ale víme, že ani rekultivacím se tyto nepůvodní druhy nevyhýbají a po prvních lesnických probírkách, kdy se jim otevře porost, okamžitě startují.

Naší nové studentce Míle Proškové se toto téma zalíbilo a hodlá otestovat odolnost různě starých rekultivací a spontánních ploch k invazním dřevinám na jihočeských pískovnách.

A tak v čase, kdy se má člověk zamyslet nad svým životem a přehodnotit priority, v čase adventu, skupina pro ekologii obnovy založila svou historicky první, a doufejme že i poslední, lesnickou rekultivaci!

 

(Foto: Jiří Migl, Českomoravský štěrk, a.s.)

<< Zpět na předchozí stránku